Gdy w użytkowanym przez nas laptopie awarii ulegnie dysk twardy, wiele osób od razu myśli o zakupie nowego sprzętu. Tymczasem jest to element wymienny, a komputer z wymienionym dyskiem potrafi jeszcze służyć niezawodnie przez długie lata. Jakie parametry brać pod uwagę, decydując się na wymianę dysku w laptopie?

Dyski do laptopów – istotne parametry

Dyski to laptopów (https://www.sferis.pl/dyski-do-laptopow-2299) stanowią jedną z wielu części wymiennych tego urządzenia. W celu zakupu odpowiedniego dysku wystarczy odwiedzić dobrze wyposażony sklep z elektroniką komputerową.

Wbrew opiniom wielu osób pojemność napędu laptopa nigdy nie powinna być głównym wyznacznikiem jakości dysku twardego. Podczas wyboru warto również zwrócić szczególną uwagę na producenta, model laptopa oraz jego parametry techniczne. Dysk stanowi jeden z najważniejszych podzespołów, a jego szybkość ma ogromny wpływ na wydajność laptopa, zatem warto zawsze wybierać odpowiedni.

Niezawodny dysk SSD

Dyski SSD – solid-state drive to urządzenie które funkcjonuje w oparciu o pamięć flash. W odróżnieniu od klasycznych dysków twardych- HDD dyski SSD są pozbawione ruchomych elementów, dzięki czemu cechują się znacznie większą wydajnością oraz szybkością działania. Dzięki temu sprzęt działa sprawnie, a jego odpowiednia szybkość jest widoczna zarówno podczas jego uruchamiania jak i funkcjonowania poszczególnych programów i gier komputerowych.

Kolejną zaletą dysków SSD jest znacznie większa odporność na uszkodzenia, bardzo cicha praca oraz niskie zapotrzebowanie na energię. Niezawodne działanie przyczynia się do tego, że dyski te bardzo często są określane jako następcy talerzowych dysków twardych HDD.

Rodzaje dysków SSD

Obecnie dyski SSD są dostępne na rynku w dwóch standardach różniących się między sobą interfejsem. Dyski w standardzie SATA bardzo przypominają klasyczne dyski HDD, niemniej mają znacznie wyższą wydajność, która to wynosi do 500 MB/s.

Natomiast dyski SSD w standardzie M.2 swym wyglądem bardzo przypominają pamięci RAM, niemniej są one znacznie mniejsze, dzięki czemu mogą być z powodzeniem instalowane nawet w bardzo smukłych laptopach. Ich istotną zaletą jest duża szybkość działania, która to często bywa kilkakrotnie wyższa, niż w dyskach SSD z interfejsem SATA.