Urządzenia drukujące są przydatne nie tylko w firmie, ale też znajdą swoje zastosowanie w warunkach domowych. Drukarka w obecnych czasach jest jednym ze sprzętów, który można znaleźć w każdym domu.  Wiele osób decyduje się na drukarki laserowe oraz kserokopiarki. Do druku laserowego niezbędne są tonery do drukarek. Warto dowiedzieć się czym są, a także na jakiej zasadzie działają.

Czym są tonery do drukarek?

Toner to nazwa bardzo drobnego proszku z pigmentem. Proszek umieszczony jest w specjalnej kasetce, która potocznie nazywana jest wkładem do drukarek laserowych. Toner jest mieszanką różnych komponentów, takich jak bardzo drobny pigment, żywica oraz żelazo. Cząsteczki są mikroskopijnych rozmiarów, co umożliwia jej zamianę przez drukarkę laserową w druk widoczny na arkuszach papieru. Tonery do drukarek mogą występować w wersji czarno – białej, a także kolorowej – w zależności od potrzeb właściciela.

Jak toner zmienia się w druk?

Cząsteczki tonera posiadają niewielkich rozmiarów średnice. Drukarka laserowa, jak nazwa wskazuje, wyposażona jest w laser. Światło lasera, bądź też innego światła w zależności od rodzaju drukarki, wymusza elektryzowanie się bębna światłoczułego, co w konsekwencji prowadzi do nanoszenia odpowiedniej ilości tonera na arkusz papieru. Następnie proces poddawany jest działaniu wysokiej temperatury, która umożliwia połączenie się cząsteczek proszku z kartką. 

Zalety użytkowania tonerów do drukarek

Tonery do drukarek są bardziej ekonomiczną wersją niż tradycyjne, atramentowe tusze. Mimo, że sama kasetka z proszkiem przy jednorazowym zakupie jest nieco droższa, to wydajność tonera jest kilka razy większa niż standardowego tuszu.

Kolejną zaletą jest wytrzymałość tonera. Nie posiada on konsystencji płynnej, dzięki czemu nie zasycha podczas sporadycznego drukowania. Atramentowe odpowiedniki, przy rzadkim używaniu drukarki wysychają, przez co nie nadają się do użytku. Dodatkowym atutem tonerów do drukarek jest nieplamienie podczas drukowania oraz podczas wymiany kasetki. Proszek ma stałą konsystencję, a zaawansowany mechanizm drukarki podaje wymierzoną jego ilość, dlatego można mieć pewność, że druk będzie estetyczny i pozbawiony różnego typu odbarwień.

Tonery do drukarek dostępne na DrTusz